فارغ التحصیلی

روش هایی عالی برای کاهش استرس در جلسه دفاع پایان نامه

روش هایی عالی برای کاهش استرس در جلسه دفاع پایان نامه

پایان نامه یکی از دلهره آورترین قسمت دوره آموزشی هر دانشجو محسوب می شود که موفقیت  در کسب نمره برایش اهمیت دارد. هم چنین در سرنوشت آینده علمی او موثر است که می تواند خاطره خوشایندی از دوران دانشجویی خود به همراه داشته باشد و به موفق شدن خود افتخار کند. نکاتی را باید رعایت کرد تا برای کاهش استرس جلسه دفاع پایان نامه قدم بردارید. در این نوشته قصد داریم راه های غلبه بر استرس جلسه دفاع پایان نامه را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

مهمترین نکته در مورد استرس جلسه دفاع پایان نامه

کمی استرس در جلسه دفاع پایان نامه ضروری است. چراکه اگر این استرس را نداشته باشید، سعی در تلاش برای پیشرفت خود نخواهید داشت. به آینده درخشانی که در رویاهای خود داشتید، نخواهید رسید. هم چنین اگر استرس بیش از حد نیز به خودتان وارد کنید، صدمات جبران ناپذیری به جسم و روح شما وارد خواهد شد. بنابراین باید استرس خود را کنترل کنید. روش هایی که در ادامه گفتیم به شما در جلوگیری از استرس زیادی در جلسه دفاع کمک خواهد کرد.

راه های غلبه بر استرس قبل از جلسه دفاع

قبل از جلسه دفاع برای اینکه استرس خود را کنترل کنید، کارهای زیر را انجام دهید:

کاهش استرس

کارهای خود را به تعویق نیندارید.

معمولا دانشجویان کارهایی که در طول دوره تحصیلات خود انجام می دهند را به دقایق آخر موکول می کنند. شما باید کارهای خودر ا به موقع انجام دهید و آمادگی لازم را برای ارائه پایان نامه خود داشته باشید. برخی از دانشجویان به علت اینکه به موقع در جلسه دفاع حضور پیدا نمی کنند، استرس زیادی به خود وارد می کنند. برخی از آنها نیز چند ساعت قبل از جلسه دفاع، به فکر ساختن اسلایدهای پاورپوینت و فایل های مربوطه افتاده که با این کار خود، اضطراب شدیدی را تجربه می کنند. این دست از دانشجویان با این کارهای ناآگاهانه از یک ارائه خوب خود را محروم می کنند. بنابراین بهتر است کارهای خود را زمان بندی کنید و به موقع انجام دهید.

قبل از جلسه دفاع حتما تمرین داشته باشید.

برای کاهش استرس قبل از جلسه دفاع پایان نامه، چندین بار تمرین کنید. شما می توانید در جمع دوستان و آشایان خد قرار بگیرید و تمرین کنید. با این روش تسلط خوبی بر کلامتان خواهید داشت و زمان ارائه خود را مدیریت می کنید. هم چنین می توانید فضای جلسه دفاع را در ذهن خود تصویرسازی کنید. در این تصویرسازی ذهنی، شما فرض می کنید، در جلسه حضور دارید و با تسلط کافی برای حضار صحبت می کنید. داشتن کمی استرس که در هر شرایط سخت و بحرانی نیز ضروری است را باید احساس کنید.تشویق دوستان و اساتید را در پایان جلسه تجسم کنید و آن ضعف و خوشحالی خود را که با اعتماد به نفس کافی صحبت کردید را در وجود خود حس کنید. در واقع مغز شما این روند را عادی می پندارد و احساس می کنید، واقعا در جلسه حضور دارید و استرس کمتری را تجربه خواهید کرد.

داشتن چک لیست ضروری است.

شما بایستی لیستی از وسایل و ابزاری که لازم دارید را یادداشت کنید. در روز جلسه موارد نوشته شده در این چک لیست را به همراه داشته باشید. ابزاری مثل فش مموری که شامل اطلاعات پایان نامه، پاورپوینت و فایل از مهم ترین وسایل مورد نیاز است. شما باید چند روز قبل از جلسه در محل حاضر شوید و لبتاب خود را وصل کنید، اگر احتمال وصل نشدن لبتاپ شما به سیستم دانشگاه باشد، اشکالات آن را بررسی و درصدد رفع مسائل پیش آمده برآئید. در این صورت در روز دفاع به هیچ مشکلی برنمی خورید و دچار استرس نمی شوید.

استراحت کافی داشته باشید.

برای کاهش استرس خوب استراحت کنید

نداشتن خواب کافی از جمله مواردی است که در عدم تمرکز و افزایش استرس شما تاثیر مستقیم می گذارد. برای اینکه آرامش بیشتری داشته باشید، باید خوب بخوابید. یک ورزش آرامش بخش و دوش آب گرم می تواند به شما در افزایش کیفیت خواب کمک کند.

خوراکی های مفید بخورید.

عوامل تغذیه ای که در تقویت حافظه، افزایش تمرکز و تصمیم گیری شما تاثیر دارد، خوردن ۵ نوع آجیل زیر است. آجیل ها حاوی مواد معدنی زیادی از جمله فسفر، پتاسیم، مس، روی و … است. تنها راه دریافت مواد مغذی و اسیدهای چرب، خوردن مغزیجات است.

بادام: باعث بالا رفتن ارتباط کلامی شما می شود که بهتر است به صورت خام مصرف شود.

پسته: مغز پسته به علت داشتن آهن، خون کافی را به مغز شما می رساند. هم چنین پتاسیم، منیزیم و پروتئین های گیاهی پسته موجب افزایش تمرکز در جلسه دفاع می شود.

بادام زمینی: با داشتن انواع ویتامین های B و مواد معدنی مختلف انرژی لازم برای حضور فعال در جلسه را به شما می دهد.

فندق: ویتامین E و منگنز موجود در فندق باعث بهبود فعالیت مغزی می شود.

گردو: سرشار از امگا۳ و ویتامین E است و در بهبود فعالیت مغز موثر است.

از خوردن شکلات تلخ قبل از جلسه دفاع غافل نشوید که یکی از منابغ غنی آهن و آنتی اکسیدان می باشد و باعث تقویت قدرت مغز می شود. هم چنین کارکرد حافظه و سرعت پردازش مغز در حین جلسه را افزایش می دهد.

راه های کاهش استرس در حین جلسه دفاع پایان نامه

با روش های زیر استرس حین دفاع را کاهش دهید.

 

با ظاهری آراسته و با اعتماد به نفس کامل در جلسه آماده شوید.

این مهم است که با ظاهری آراسته و مناسب در جلسه دفاع حضور پیدا کنید. هم چنین شما باید در حین سوال جواب با اساتید و داوران با کمال آرامش و قناعت برخورد کنید. سوالاتی که استاد راهنما از شما می پرسد با دقت کامل گوش کنید تا بتوانید جوابی را که استاد از شما توقع دارد را بدهید.

قرار نیست کسی به شما آسیب بزند.

اگر استرس داشته باشید، مکانیزم مغز شما طوری عمل می کند که خطری شما را تهدید می کند. در این صورت شما باید ذهن خود را کنترل کنید و با خود بگویید من در این جلسه، پایان نامه خود را عالی ارائه می دهم. با این تلقین ذهنی، آرامش پیدا خواهید کرد. حتما می دانید دوستان و اساتیدی که در جلسه حضور دارند، آمده اند تا موفقیت و پیروزی را از نزدیک ببینند و به شما افتخار کنند. بنابراین لزومی ندارد به خود استرس راه دهید، فقط با کمال آرامش و خونسردی کارتان را انجام دهید.

نفس عمیق بکشید.

قبل از اینکه دفاع خود را شروع کنید، نفس عمیق بکشید. یکی از روش های درست کشیدن نفس عمیق به این صورت است که ۷ ثانیه از بینی هوا را داخل ریه کنید، ۴ ثانیه نگه دارید، سپس ۸ ثانیه هم هوا را از دهان خارج کنید. چند بار این کار را انجام دهید تا اکسیژن بیشتری به مغز شما برسد و آرامش بیشتری پیدا کنید.

خود را درگیر حاشیه های اطراف خود نکنید.

یکی از مواردی که باعث عدم تمرکز دانشجویان در جلسه می شود، گوشی همراه آنهاست. قبل از جلسه گوشی خود را خاموش کرده تا از هواس پرتی که ممکن است به سراغتتان بیاید، به دور باشید. هم چنین نگران پذیرایی جلسه نباشید. شما می توانید از دوستان خود خواهش کنید تا این کار را برایتان انجام دهد تا با خیال راحت به پایان نامه خود بپردازید. هم چنین ما در سبزینه پک با ارائه پک پذیرایی دفاع به شما کمک می کنیم تا استرس کمتری در جلسه داشته باشید. شما می توانید اقلام و محتویات موجود در پک را به دلخواه خود انتخاب کنید. بعد از ثبت سفارش، در روز مقرر و ساعت تعیین شده، پک پذیرایی خود را تحویل بگیرید. برای مشاوره و ثبت سفارش خود با شماره زیر تماس بگیرید.

پک پذیرایی دفاع
 • پک پذیرایی دفاع

پک پذیرایی جلسه دفاع ۴

۵۴,۵۰۰ تومان
 • نوشیدنی لیمو زعفرانی پرسیس سن ایچ (فوق العاده خوش طعم و متفاوت )
 • پیراشکی مرغ و قارچ (باگیپور و روبان)
 • موز درجه یک و باکیفیت
 • دنت و قاشق
 • کیک شیرین عسل
 • شکلات بایکیت
 • بسته بندی مخصوص سبزینه ( به همراه متن خیرمقدم و ... )
این پک و هم چنین پک شماره ۵ ، خاص ترین و متنوع ترین پک های دفاع سبزینه هستند . اگر فردی هستید که در مهمان نوازی کم نمیذارید و میخواید اساتید و مدعوین رو با یک پذیرایی متفاوت ، خلاقانه و متنوع ، مشعوف کنید با اطمینان ، این پک رو به شما پیشنهاد میکنیم . سعی کردیم در پک های دفاع ، از محصولات خلاقانه و فینگرفودی استفاده کنیم تا با این نوع پذیرایی بتونید تفاوت رو چاشنی جلسه دفاع تون کنید ... نوشیدنی لیمو زعفرانی این بسته ، به طرز عجیبی دلنشین هست وبا نوشیدنش ، حس رضایت بااطمینانی سرشار ، به قلب مهمان و اساتید ، راه پیدا میکنه . پیراشکی مرغ و قارچ این بسته ، بدون روغن تهیه شده و کلسترول بسیار بسیار پایینی داره . و همچنین طعم و کیفیت فوق العاده ای داره که به همراه ظاهر بینظیرش که باظرافت تمام ، با گیپور و روبان تزیین شده ، مهمان رو مسحور خودش میکنه . با این بسته ، رضایت خاطر و اطمینان رو به اساتید و مهمانان تون هدیه بدید ...

پک پذیرایی جلسه دفاع ۵

۶۴,۰۰۰ تومان
 • نوشیدنی لیمو زعفرانی پرسیس سن ایچ (فوق العاده خوش طعم و متفاوت )
 • پیراشکی مرغ و قارچ (باگیپور و روبان)
 • موز درجه یک و باکیفیت
 • شلیل درجه یک
 • آجیل مزمز
 • کیک نان آوران
 • ۲عدد شکلات بایکیت
 • بسته بندی مخصوص سبزینه ( به همراه متن خیرمقدم و ... )
این پک و هم چنین پک شماره ۴ ، خاص ترین و متنوع ترین پک های دفاع سبزینه هستند . اگر فردی هستید که در مهمان نوازی کم نمیذارید و میخواید اساتید و مدعوین رو با یک پذیرایی متفاوت ، خلاقانه و متنوع ، مشعوف کنید با اطمینان ، این پک رو به شما پیشنهاد میکنیم . سعی کردیم در پک های دفاع ، از محصولات خلاقانه و فینگرفودی استفاده کنیم تا با این نوع پذیرایی بتونید تفاوت رو چاشنی جلسه دفاع تون کنید ... نوشیدنی لیمو زعفرانی این بسته ، به طرز عجیبی دلنشین هست وبا نوشیدنش ، حس رضایت بااطمینانی سرشار ، به قلب مهمان و اساتید ، راه پیدا میکنه . پیراشکی مرغ و قارچ این بسته ، بدون روغن تهیه شده و کلسترول بسیار بسیار پایینی داره . و همچنین طعم و کیفیت فوق العاده ای داره که به همراه ظاهر بینظیرش که باظرافت تمام ، با گیپور و روبان تزیین شده ، مهمان رو مسحور خودش میکنه . با این بسته ، رضایت خاطر و اطمینان رو به اساتید و مهمانان تون هدیه بدید ...

پک پذیرایی جلسه دفاع ۳

۳۳,۵۰۰ تومان
اقلام موجود در پک پذیرایی دفاع شماره ۳:
 • کیک کروسان نان آوران (خوش طعم و فوق العاده باکیفیت )
 • شلیل درجه یک
 • رانی سانی نس
 • آجیل مزمز
 • شکلات بایکیت
 • بسته بندی مخصوص سبزینه ( به همراه متن خیرمقدم و ... )
این بسته و پک دفاع شماره ۲ جزو پک هایی باتنوع متوسط و قیمت مناسب دفاع هستند . اما اگر فردی هستید که در مهمان نوازی کم نمیذارید و میخواید اساتید و مدعوین رو با یک پذیرایی متفاوت ، خلاقانه و خاص ، مشعوف کنید با اطمینان پک دفاع شماره ۴ و ۵ رو به شما پیشنهاد میکنیم . سعی کردیم در پک های دفاع ، از محصولات خلاقانه تر و فینگرفودی استفاده کنیم تا با این نوع پذیرایی بتونید تفاوت رو چاشنی جلسه دفاع تون کنید ...

پک پذیرایی جلسه دفاع ۲

۴۹,۵۰۰ تومان
پک پذیرایی دفاع پایان نامه شماره ۲ شامل:
 • موز درجه یک و باکیفیت
 • پیراشکی مرغ و قارچ (باگیپور و روبان)
 • رانی سانس نس
 • آجیل مزمز
 • کیک نان آوران
 • بسته بندی مخصوص سبزینه ( به همراه متن خیرمقدم و ... )
این بسته و پک دفاع شماره ۳ جزو پک هایی باتنوع متوسط و قیمت مناسب دفاع هستند . اما اگر فردی هستید که در مهمان نوازی کم نمیذارید و میخواید اساتید و مدعوین رو با یک پذیرایی متفاوت ، خلاقانه و خاص ، مشعوف کنید با اطمینان پک دفاع شماره ۴ و ۵ رو به شما پیشنهاد میکنیم . سعی کردیم در پک های دفاع ، از محصولات خلاقانه تر و فینگرفودی استفاده کنیم تا با این نوع پذیرایی بتونید تفاوت رو چاشنی جلسه دفاع تون کنید ...

پک پذیرایی جلسه دفاع ۱

۱۹,۸۰۰ تومان
پک پذیرایی دفاع یک پیشنهاد عالی برای برگزاری جلسه دفاع پایان نامه شامل:
 • کیک نان آوران
 • آبمیوه سانی نس
 • ۲ عدد شکلات بایکیت
 • بسته بندی مخصوص سبزینه ( به همراه متن خیرمقدم و ... )
  این بسته جزو پک های ارزان دفاع هست و با این بسته میتونید صرفا یک پذیرایی مختصر داشته باشید . اما اگر فردی هستید که در مهمان نوازی کم نمیذارید و میخواید اساتید و مدعوین رو با یک پذیرایی متفاوت ، خلاقانه ، خاص و متنوع ، مشعوف کنید با اطمینان پک دفاع شماره ۴ و ۵ رو به شما پیشنهاد میکنیم . اگر هم بدنبال یک پک باتنوع متوسط و قیمت مناسب هستید ، پک شماره ۲  و ۳ رو پیشنهاد میکنیم . سعی کردیم در پک های دفاع ، از محصولات خلاقانه تر و فینگرفودی استفاده کنیم تا با این نوع پذیرایی بتونید تفاوت رو چاشنی جلسه دفاع تون کنید ...

غلبه بر استرس جلسه دفاع پایان نامه

در پایان این نکته را متذکر می شویم که حتی بزرگترین سخنران ها هم دچار کمی استرس می شوند که این امر طبیعی است. اما باید تکنیک های مقابله با استرس را یاد بگیریم و یک جلسه دفاع عالی را تجربه کنیم. در آخر جلسه از همه کسانی که شما را صبورانه همراهی کرده اند، کمال تشکر را داشته باشید.

به امید موفقیت روزافزون شما داشجویان عزیز که با تلاش و پشتکار، آینده درخشان را برای خود رقم می زنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *