فارغ التحصیلی

نکات حیاتی که باید در جلسه دفاع پایان نامه رعایت کنید

جلسه دفاع پایان نامه

دانشجویان مقطع ارشد و دکتری، برای گرفتن مدرک خود، ملزم به دفاع از پایان نامه خود دارند. آنها باید در یک محیط علمی، نتایج تحقیقات خود را ارائه دهند. بسیاری از دانشجویان این نگرانی را دارند که دفاع از پایان نامه آنها، مورد قبول قرار نگیرد. بیشترین نگرانی که این دانشجویان دارند، عدم شناخت داوران پایان نامه است و همیشه به دنبال این هستند که چه کسانی در جلسه دفاع پایان نامه حضور دارند. در این مقاله تلاش کردیم تا نکاتی را مطرح کنیم که به شما برای داشتن آرامش در روز دفاع کمک کند و به معرفی تمامی کارهای قبل از دفاع پایان نامه پرداخته ایم.

هدف از دفاع پایان نامه چیست؟

همان طور که می دانید، با اتمام پایان نامه، یک نسخه از آن را باید در اختیار دانشگاه محل تحصیل خود قرار دهید. دانشگاه چند داور را مشخص می کند و از شما می خواهد در زمان مقرر برای دفاع از تحقیقات خود حاضر شوید.

شما باید نتیجه تلاش خود و تمام نکات موثر در این پروژه را در ۳۰ الی ۴۵ دقیقه ارائه دهید؛ بنابراین مهارت سخنرانی شما نقش مهمی خواهد داشت. در این جلسه شما روند انجام پروژه را توضیح می دهید و با مشکلات و کاستی های پایان نامه خود آشنا می شوید تا در ارائه نسخه نهایی به رفع آنها بپردازید.

در دفاع پایان نامه، اساتید با چه معیاری نمره می دهند؟

 در ویدئوی زیر می بینید که معیار نمره دادن اساتید در جلسه دفاع چه چیزی است. حتما نظر خود را در مورد این ویدئو با ما به اشتراک بگذارید.

کارهای قبل از دفاع پایان نامه

۱- حداکثر یک ماه قبل از انجام دفاع به انتشارات دانشکده مراجعه کنبد و فرم های دفاع را دریافت کنید.

۲-فرم صدور مجوز دفاع را تکمیل کنید.

۳-پس از تکمیل فرم مربوطه، آخرین امضاء(مربوط به مدیر گروه) را بگیرید و به واحد پژوهش دانشکده مراجعه کنید.

۴-سپس با هماهنگی پژوهش دانشکده، یک نسخه پایان نامه طلق و شیرازه شده به داور مربوطه تحویل دهید. هم چنین فرم “نظر داور” که در ادامه فرم تعیین داور ارشد یا دکتری وجود دارد، نیز باید تحیول دهید.

۵- جواب داوری را از داور مربوطه دریافت کنید.

۶- در صورت مثبت بودن جواب داوری، با استادان راهنما، مشاوران و داوران برای مشخص شدن روز و ساعت دقیق دفاع هماهنگ کنید. هم چنین بایستی روز و ساعت جلسه دفاع را به پژوهش دانشکده افلام کنید.

مطلب پیشنهادی  روش هایی عالی برای کاهش استرس در جلسه دفاع پایان نامه

۷-در صورتی که هیچ مشکلی در روز دفاع وجود نداشت،  فرم های “فرم دفاع کارشناسی ارشد” برای دانشجویان کارشناسی ارشد و فرم های”فرم دفاع دکتری” برای دانشجویان دکتری را دریافت کنید.

۸- فرم های دفاع بصورت تایپی بنویسید و آن را به اداره پژوهش دانشکده، حداکثر ۲۴ ساعت قبل از دفاع به همراه ۲ CD از فرم های دفاع بصورت WORD تحویل دهید( هیچ کدام از فرم ها نباید توسط استادان امضاء شوند).

۹- فرم مربوط به آموزش را یک ساعت قبل از دفاع از اداره آموزش دانشکده(تحصیلات تکمیلی) دریافت کنید.

برای خرید بسته پذیرایی سبزینه پک کلیک کنید.

تماس با سبزینه پک

قبل از دفاع از پایان نامه چه کارهایی انجام دهیم؟

برای اینکه حلسه دفاع بی نظیری داشته باشید، باید قبل از جلسه دفاع اقداماتی انجام دهید. در این قسمت قصد داریم نکاتی را برای کاهش استرس شما بیان کنیم.

 1. برای جلسه دفاع تمرین واقعی کنید.

برای اینکه بتوانید بر روی نحوه ارائه پایان نامه تسلط داشته باشید، به تنهایی یا در حضور اعضای خانواده چندین بار تمرین کنید. با توجه به تجربیات دفاع پایان نامه، نشان می دهد، افرادی که به یادداشت های خود نگاه نمی کنند و به صورت شفاهی ارائه خود را انجام می دهند، در پذیرش دفاع از پایان نامه خود موفق ترند.

شما می توانید برای ارائه خود زمان بندی دقیق انجام دهید. به طور مثال در زمان ۳۰ دقیقه، زمان های زیر را اختصاص دهید.

معرفی اهداف پژوهش:  ۳ دقیقه

بیان پیشینه تحقیق و ساختار کلی پژوهش:۷ دقیقه

معرفی روش تحقیق: ۵ دقیقه

دستاورد های تحقیق: ۱۰ دقیقه

بخش نتیجه گیری و توصیه: ۵ دقیقه

 1. لوازم مورد نیاز را تهیه کنید

به طور معمول برای ارائه دفاعیه، از پاورپوینت استفاده می شود. بنابراین باید لوازم مورد نیاز برای نمایش آن را بررسی کنید. شما باید لبتاپ خود را بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشد.

از فایل های مهم پایان نامه خود حتما بکاپ بگیرید و یک نسخه را چاپ کنید و قسمت های مهم آن را هایلایت کنید تا سریعتر موضوع مورد نظر را پیدا کنید. آب و مواد مغذی برای جلوگیری از کاهش فشار، همراه خود داشته باشید.

یکی از مواردی که فکر دانشجویان را به خود مشغول می کند، نحوه پذیرایی از داوران و مهمانان جلسه دفاع است. پیشنهاد ما تهیه پکیج آماده دفاع است. برای مشاهده پک پذیرایی دفاع پایان نامه وارد شوید.

 1. شب قبل از جلسه دفاع خوب بخوابید.

کمبود خواب و داشتن استرس باعث می شود، تمرکز شما کاهش یابد؛ بنابراین توصیه می کنیم شب قبل از دفاعیه، به خوبی استراحت کنید تا تمرکز کافی برای ارائه داشته باشید.

 1. پوشش مناسب داشته باشید

با توجه به اینکه جلسه دفاعیه یک جلسه رسمی است، باید پوشش مناسبی داشته باشید. لباس های ساده، تمیز و اتوکشیده همراه اب عطر ملایم برای این جلسه مناسب هستند.

 1. از تجربیات جلسه دفاع دیگران استفاده کنید

برای کسب تجربه جلسه دفاع، بهتر است در جلسات دفاعیه دوستان و هم کلاسی های خود شرکت کنید تا بیشتر با آن آشنا شوید.

 1. با قوانین دانشگاه خود آشنا شوید

در مورد قوانین دانشگاه خود تحقیق کنید. برای اینکه استرس شما کم شود، بررسی کنید که چه کسانی در جلسه دفاع پایان نامه حضور دارند. باید بدانید که مدیر گروه شما اساتید داور را تعیین می کند و شما هیچ دخالتی در این مورد ندارید.

 1. بهترین زمان را برای جلسه دفاعیه خود انتخاب کنید

زمان مناسب برای جلسه دفاع از اهمیت زیادی برخوردار است. بهترین زمان بعد از ساعت ۱۰ صبح است.

مطلب پیشنهادی  ژست عکاسی با لباس فارغ التحصیلی

۸. پذیرایی را به دیگران واگذار کنید

در این روز باید تمرکز شما بر روی ارائه پایان نامه باشد، بنابراین بهتر است پذیرایی را به فردی دیگر مانند یکی از دوستان یا هم کلاسی های خود بسپارید. اما ما پیشنهاد می کنیم، پک پذیرایی دفاع را از سبزینه پک تهیه کنید تا دیگر دغدغه پذیرایی از مهمانان خود را نداشته باشید.

پک پذیرایی آماده برای جلسه دفاعپک پذیرایی دفاع جلسه دفاع پایان نامه بسته بندی آماده

 1. لیستی از سوالات احتمالی طرح کنید

لیستی از سوالاتی که احتمال می دهید، داوران از شما بپرسند، تهیه کنید. سپس مطالعه و تحقیق خود را در مورد این سوالات افزایش دهید. در این صورت تسلط شما روی پایان نامه افزایش یافته و استرس شما کم خواهد شد. در اینجا برخی از سوالات احتمالی دفاعیه طرح شده است.

 1. چه دلیلی برای استفاده از این روش تحقیق دارید؟
 2. محدودیت هایی که در این روش با آن روبرو بودید، چه هستند؟
 3. آیا یافته های شما از لحاظ آماری دقیق هستند؟
 4. قوی ترین و ضعیف ترین بخش کار شما چیست؟
 5. مهم ترین دستاورد کار شما چیست؟
 6. توصیه های شما برای پژوهش های بعدی که در راستای موضوع شما شکل می گیرد چه هستند؟

در جلسه دفاع پایان نامه چه کارهایی باید انجام دهیم؟

 1. پوشش مناسب داشته باشید

با توجه به اینکه جلسه دفاعیه یک جلسه رسمی است، باید پوشش مناسبی داشته باشید. لباس های ساده، تمیز و اتوکشیده همراه اب عطر ملایم برای این جلسه مناسب هستند.

 1. جلسه را به درستی شروع کنید

نکته ای بسیار اهمیت دارد، شروع درست جلسه است. با نام خدا دفاع خود را شروع کنید، سپس به معرفی خود و موضوع پایان نامه بپردازید. بعد از آن استادان راهنما را معرفی کنید و حضور داوران در این جلسه تشکر کنید. سعی کنید در حین ارائه متکلم وحده نباشید و سوالاتی را مطرح کنید و خودتان پاسخ دهید تا فضای جلسه کسل کننده نشود.

۱۳. برای کاهش استرس خود، به پایان نامه نگاه کنید

در صورتی که در جلسه استرس زیادی دارید، به بهانه چک کردن موضوعی به پایان ناه خود نگاه کنید تا از استرس شما کاسته شود.

 1. در پایان از داوران تشکر کنید

یکی از مواردی که ممکن است به خاطر استرس زیاد، در پایان جلسه فراموش کنید، قدردانی و تشکر از داوران حاضر در جلسه است. برای اینکه فراموش نکنید، می توانید اسلاید پایانی پاورپوینت را به قدردانی از اساتید اختصاص دهید.

 1. در مواجه با اتفاقات خونسردی خود را حفظ کنید

در مواجه با اتفاقاتی مانند خاموشی پروژکتور، قطع شدن برق، افتادن پروژکتور و … خونسردی خود را حفظ کنید. چرا که این اتفاقات، کاستی از سمت شما نیست. در این صورت اجازه دهید دوستانتان مشکل را رفع کنند. توجه داشته باشید هرگونه مشکل به وجود آمده در لبتاپ، متوجه شماست.

نکات حیاتی دفاع از پایان نامه

در این نوشته سعی کردیم تمامی نکات مهم دفاع از پایان نامه را گردآوری کنیم. امیداوریم برای شما مفید باشد. از اینکه نظرات خود را با ما به اشتراک میگذارید، سپاسگزاریم.

2 دیدگاه در “نکات حیاتی که باید در جلسه دفاع پایان نامه رعایت کنید

 1. زهرا گفت:

  سلام ممنون بابت نکاتی که گفتین. در مورد پک پذیرایی می شه بیشتر توضیح بدید؟ چقدر هزینه داره؟ اگه با بودجه ای که من دارم بشه پک بخرم. خیلی راحت میشم

  1. taheri گفت:

   سلام دوست عزیز
   ازینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید سپاسگزارم. شما می تونید برای مشاهده پک های پذیرایی دفاع وارد بشید. اگر محتویات بسته مورد پسند شما نبود. می تونید بر اساس سلیقه و با هر بودجه ای که دارید، بسته مورد نظر خودتون رو بچینید. البته برای مشاوره در مورد انتخاب پک با شماره ۰۹۳۷۱۳۳۵۶۳۴ می تونید تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *