صبحانه

اهمیت مصرف صبحانه و نقش آن در یادگیری

اهمیت صبحانه در یادگیری

احتمالاً قبلا یک میلیون بار این جمله را شنیده اید که “صبحانه مهمترین وعده غذایی روز است”. یک صبحانه سالم، انرژی شما را افزایش می دهد و مواد مغذی مورد نیاز پس از یک شب خواب را برای ذهن و بدن فراهم می کند. برای کودکان ، یک نیاز بیشتری به صبحانه وجود دارد.

خوردن یک صبحانه سالم قبل از شروع روز مدرسه با بهبود تمرکز، نمره بهتر آزمون، افزایش انرژی، مصرف بیشتر ویتامین ها و مواد معدنی و حتی وزن بدن ارتباط دارد. صبحانه به ویژه برای دانشجویان جوانی که مغز آنها نیمی از انرژی بدن را مصرف می کند، بسیار مهم است.

اهمیت صبحانه در یادگیری دانش آموزان

تحقیقات انجام شده، بیشتر به این واقعیت اشاره می کنند که دانش آموزانی که روز خود را با یک صبحانه سالم شروع می کنند، انرژی بیشتری دارند ، از نظر تحصیلی عملکرد بهتری دارند و در طول روز غذای سالم را انتخاب می کنند.

صبحانه سالم، یک بخش اساسی برای داشتن بدن سالم است. صبحانه و سلامتی دست به دست هم می دهند. این یک واقعیت ساده است – خوردن یک صبحانه سالم به دانش آموزان کمک می کند تا در مدرسه بهتر عمل کنند.

نقش صبحانه در یادگیری دانش آموزان

دانش آموزانی که صبحانه می خورند بهبود حضور، رفتار و عملکرد تحصیلی و همچنین کاهش تاخیر را نشان می دهند.

دانش آموزانی که از صبحانه صرف نظر می کنند، خطاهای بیشتری نشان می دهند و حافظه آنها کندتر می شود.

کودکانی که در مدرسه صبحانه می خورند (نزدیک به کلاس و زمان تست زدن) در تست های استاندارد عملکرد بهتری نسبت به کسانی که صبحانه را حذف می کنند دارند.

دانش جویانی که صبح یک آزمون، صبحانه می خورند، در مقایسه با دانشجویانی که صبحانه نمی خورند، نمرات قابل توجهی در آزمون های خود دارند.

وقتی مدارس پک صبحانه سازمانی را ارائه می دهند، پیشرفت تحصیلی دانش آموزان به ویژه برای ریاضیات افزایش می یابد.

کودکان و نوجوانانی که از صبحانه صرف نظر می کنند، نسبت به افرادی که صبحانه می خورند، مصرف مواد مغذی ضعیف تری دارند. خوردن صبحانه به طور منظم با مصرف بیشتر فیبر، کلسیم، آهن، ویتامین C و سایر ویتامین ها و مواد معدنی و مصرف کمتر چربی، کلسترول و سدیم در ارتباط است.

مدیران و معاونین مدارس می توانند برای تهیه پکیج صبحانه با مشاورین فروش سبزینه پک ارتباط براقرار کنند

کودکان و نوجوانان که گرسنگی را تجربه می کنند، نمرات پایین تری دارند.

کودکانی که در برنامه صبحانه مدرسه شرکت می کنند، بیشتر میوه و شیر مصرف می کنند.

کودکان و نوجوانانی که صبحانه می خورند، در کوتاه مدت و دراز مدت نسبت به افرادی که صبحانه را فراموش می کنند نتایج مرتبط با وزن مطلوب تری دارند .

کودکانی که صبحانه می خورند، عملکرد شناختی، توجه و حافظه آنها بهبود میابد.

خوردن صبحانه سالم به دانش آموزان کمک می کند تا تمرکز، انرژی و سلامت خود را حفظ کنند. صرف صبحانه در مدرسه و یا صرف یک وعده غذایی سالم و متعادل قبل از مدرسه در خانه، مزایای یک صبحانه سالم غیرقابل انکار است.

دلایل استفاده از صبحانه

صبحانه راهی عالی برای تأمین سوخت مورد نیاز بدن است. کودکانی که صبحانه می خورند، تمایل به خوردن غذاهای سالم دارند و بیشتر در فعالیت های بدنی شرکت می کنند.

با صرف صبحانه، احساس راحتی می کنید.صبح ها بدن کودکان پس از ۸ تا ۱۲ ساعت در طول خواب بدون غذا بوده است که باید برای روز آینده سوخت گیری کند. اگر حداقل یک وعده غذای کوچک صبحگاهی نخورند، روحیه و انرژی آنها کاهش میابد.

هم چنین صبحانه می تواند، وزن بچه ها را کنترل کند. صبحانه متابولیسم بدن را شروع می کند، فرایندی که مواد مغذی غذا را به انرژی تبدیل می کند. تنها وقتی که متابولیسم فعال می شود، بدن شروع به سوزاندن کالری می کند.

نقش صبحانه در افزایش قدرت مغز

برای کودکان مهم است که هر روز صبحانه بخورند. غذاهای صبحانه را به گونه ای انتخاب کنید که غنی از غلات، فیبر و پروتئین غنی از قند اضافی باشند. این مواد باعث افزایش توجه، تمرکز و حافظه بچه ها می شود.

درست کردن صبحانه

بسیار خوب است که هر روز صبح صبحانه ای کامل تهیه کنید. اما ممکن است هنگام صبح برای درست کردن صبحانه عجله داشته باشید و وقت کافی برای این کار نداشته باشید. پیشنهادات زیر را انجام دهید تا قبل از رفتن از خانه بتوانید صبحانه سالمی صرف کنید:

  • ا صبحانه سالم در آشپزخانه خود آماده کنید
  • شب قبل ظروف را آماده کنید، میوه ها را برش دهید و …
  • همه افراد خانواده را ۱۰ دقیقه زودتر بیدار کنید
  • بگذارید بچه ها در برنامه ریزی و تهیه صبحانه کمک کنند

اگر بچه ها صبح اول وقت گرسنه نیستند، حتماً صبحانه ای را آماده کنید که بعدا بین کلاس بخورند. تهیه میوه های تازه، غلات، مغزها و … برای کودکان آسان است.

ایده های صبحانه را امتحان کنید

شما می توانید انواع صبحانه و مواد غذایی که دارید را مخلوط کنید. حتی می تواند مواد باقیمانده از شام شب گذشته باشد که مواد مغذی و انرژی مورد نیاز بچه ها را برای روز تأمین می کند.

سعی کنید یک صبحانه متعادل حاوی مقداری کربوهیدرات، پروتئین و فیبر سرو کنید. کربوهیدرات ها منبع خوبی از انرژی فوری برای بدن هستند. فیبر به ایجاد احساس سیری کمک می کند و باعث می شود پرخوری را کاهش دهد. فیبر وقتی با نوشیدنی ترکیب می شود، به حرکت غذا در سیستم گوارش کمک می کند و از یبوست جلوگیری کرده و کلسترول را کاهش می دهد.

غذاهای سرشار از مواد مغذی

کربوهیدرات: غلات سبوس دار، برنج قهوه ای، نان و کلوچه های داروی سبوس، میوه ها، سبزیجات

پروتئین: لبنیات کم چرب یا بدون چربی، گوشت بدون چربی، تخم مرغ، آجیل (از جمله کره مغزها)، دانه ها و لوبیای خشک پخته شده

فیبر: نان های سبوس دار، وافل و غلات. برنج قهوه ای، سبوس و سایر غلات ؛ میوه ها، سبزیجات، لوبیا و آجیل

فواید خوردن صبحانه برای دانشجویان

افزایش تمرکز

دانشجویانی که صبحانه سالم می خورند، تمرکز بهتری نسبت به دانشجویانی دارند که صبحانه را حذف می کنند. وقتی روز با صبحانه شروع می شود، دانش جویان می توانند بهتر روی وظیفه خود تمرکز کنند. آنها همچنین می توانند آنچه را که آموزش داده می شود را به راحتی درک کنند و اطلاعات جدید را بهتر از دانش جویان گرسنه، حفظ کنند.

نمرات آزمون بهتر

دانش جویانی که قبل از شروع روز کلاس صبحانه می خورند، فقط تمرکز بهتری ندارند، بلکه در آزمون های آکادمیک، نمره بهتری  می گیرند. محققان معتقدند این به این دلیل است که صبحانه، انرژی لازم را برای افزایش مهارت های شناختی، تفکر، سرعت و حل مسئله فراهم می کند.

افزایش انرژی

وقتی می خوابید، مثل این است که روزه می گیرید، زیرا بدون غذا خواهید ماند. به همین دلیل، قند خون شما یک شبه کاهش می یابد. وقتی از خواب بیدار می شوید و صبحانه می خورید، گلوکز مورد نیاز بدن شما را برای تأمین انرژی روز تأمین می کند. هنگامی که دانش جویان پس از یک روزه داری شبانه از خواب بیدار می شوند و بدون خوردن صبحانه به کلاس می روند، روز را با قند خون پایین شروع می کنند. از طرف دیگر، خوردن یک صبحانه سالم قبل از کلاس، قند خون را به سطح سالم می رساند و انرژی لازم را فراهم می کند که دانش جویان برای انجام عملکرد خوب در کلاس نیاز دارند.

تناسب اندام

افرادی که به طور منظم صبحانه می خورند، تقریباً ۲۰ تا ۶۰ درصد آهن، ویتامین های گروه B و ویتامین D بیشتری نسبت به افرادی که صبحانه خود را حذف می کنند، دریافت می کنند. صبحانه خواران معمولاً فیبر روزانه بیشتری مصرف می کنند که میزان کل چربی و کلسترول رژیم غذایی را کاهش می دهند. خوردن منظم صبحانه با کاهش احتمال چاقی همراه است. تحقیقات نشان می دهد که دانش جویانی که به طور منظم صبحانه می خورند، نسبت به دانش جویانی که صبحانه را رها می کنند، تناسب اندام بهتری دارند. منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *